Kapesní průvodce krajinou nevšedních krás a divokých orchidejí
Následující karta
Předchozí karta

EPIPACTIS HELLEBORINE (L.) Crantz – kruštík širolistý

Pramen: www.botany.cz
Synonyma:
Serapias helleborine L., Epipactis latifolia (L.) All., Helleborine latifolia Druce
Česká jména:
žežhulka širokolistá (Presl 1819, Opiz 1852, Sloboda 1852), kruštík širolistý (Čelakovský 1879, Dostál 1989)
Rozšíření:
Geograficky nejrozšířenější druh kruštíku, vyskytuje se téměř v celé Evropě, severní Africe, na východ postupuje přes Malou a Střední Asii do Himálaje, Číny a Japonska, zdomácněl dokonce i v Severní Americe.
Ekologie:
Náš nejhojnější druh kruštíku, zároveň jeden z našich nejběžnějších vstavačů vůbec. Nejčastěji se s ním možno setkat ve světlých lesích, lesních lemech, ale i podél cest, tedy na druhotných stanovištích. Dospělé rostliny jsou jen středně mykotrofní.
Popis:
Vytrvalá bylina, 20–100 cm vysoká, lodyha přímá, listy podlouhle kopinaté až široce vejčité, zelené s výraznou žilnatinou. Květenství až 40 cm dlouhé, květy nící nebo odstálé, zelenavé nebo i nachově naběhlé. Kvete od června do září, plodem je tobolka. Je to velice variabilní druh, poznání jeho poddruhů a forem rozhodně není u konce.
Ohrožení a ochrana:
Kruštík širolistý je řazen ke vzácnějším taxonům naší květeny, které vyžadují další pozornost (C4), mezinárodně je také chráněn úmluvou CITES.
Poznámka:
Výskyt na Dobersku:
Háj, Líský; Malý a Velký Štít, Vinařice; Krnčí a Voleška, Libušín; Kalivodské bučiny; Hříškovská silnice; Milská stráň, Milý; Bílichovské údolí, Bílichov
Výskyt (+ = nález potvrzen autorem webu): Foto © V.A.M. (kliknutím na fotku přejdeš do fotogalerie - počet fotek = 2)
© V.A.M. 2013 (venca_m@seznam.cz)