Kapesní průvodce krajinou nevšedních krás a divokých orchidejí
Následující karta
Předchozí karta

ORCHIS MORIO L. – vstavač kukačka

Pramen: www.botany.cz
Synonyma:
Orchis officinalis Salisb., Orchis crenulata Gilib., Anacamptis morio (L.) R. M. Bateman, A. M. Pridgeon et M. W. Chase
Česká jména:
vstavač obecný, vstavač, muďatka, žežhulka (Presl 1846), vstavač obecný (Opiz 1852, Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912), vstavač kukačka (Dostál 1950), vstavač obecný (Dostál 1989) vstavač kukačka (Kubát 2002)
Rozšíření:
Evropa, kromě nejsevernějších, nejjižnějších a nejvýchodnějších oblastí, kde se vyskytují odlišná plemena tohoto druhu. U nás dříve patřil k nejhojnějším vstavačům, dnes je častější jen v Pošumaví, v horním Podyjí a v předhůří Karpat (především v jižní části).
Ekologie:
Roste na slunných a středně vlhkých loukách, křovinatých stráních, také ve světlých lesích, v pásmu od nížin do podhůří.
Popis:
Vytrvalá bylina, 8–40 cm vysoká, lodyha přímá, dolní listy kopinaté, až 14 cm dlouhé, sivozelené, horní kratší, pochvovité. Květenství až 13 cm dlouhé, květy světle až tmavě nachové, vzácně i bílé, pysk širší než dlouhý, kvete od května do června. Plodem je tobolka. Druh je velice variabilní a mnohotvárný, je u nás zastoupen nominátním poddruhem Orchis morio subsp. morio a bývá u něj rozlišována řada forem. Odlišnosti se projevují v barvě květu (od nachové a růžové až po bílou), tvaru a velikosti pysku, výšce rostliny apod.
Ohrožení a ochrana:
Kdysi hojný vstavač kukačka vyhynul kvůli změnám v obhospodařování krajiny na drtivé většině svých někdejších stanovišť. Proto je z hlediska ohrožení hodnocen v Červeném seznamu jako kriticky ohrožený druh naší květeny (C1b), ve kategorii silně ohrožených je chráněn podle zákona (§2), podléhá také ochraně mezinárodní úmluvy CITES. Na Slovensku je řazen k druhům zranitelným, také zde je chráněn zákonem (VU/§). Výrazně ustoupil i u našich severních sousedů v Polsku, je zde zařazen k silně ohroženým druhům, také v této zemi jej chrání zákon (EN/§), stejně tak v Maďarsku a na Ukrajině.
Poznámka:
Hlízy vstavačů jsou dodnes v některých oblastech světa (především na Blízkém východě) sbírány a je z nich připravován nápoj jménem salep. Ten má mít údajně zázračný vliv na mužskou potenci – vše je odvozeno ze středověké představy, že podobnost hlíz vstavače k mužským pohlavním orgánům je dostatečnou garancí účinnosti této drogy na mužskou impotenci. Tato absurdní představa devastuje zcela zbytečně statisíce vstavačů ročně, jsou přitom ničeny i druhy velmi vzácné a jedinečné. Pití salepu je nutno hodnotit jako bezbřehé a neomluvitelné barbarství vůči přírodě.
Výskyt na Dobersku:
Údolí Klíčavy, Křivoklátsko; Kabečnice, Žloukovice
Výskyt (+ = nález potvrzen autorem webu): Foto převzaté z internetu (bez fotogalerie):
© V.A.M. 2013 (venca_m@seznam.cz)